Katalóg produktov
Your Cart

P.A.C. – udržateľnosť, kvalita a inovácie

Spoločnosť P.A.C. GmbH nás zaujala svojim ekologickým prístupom k výrobe, snahou o udržateľnosť a inováciami, ktoré zavádza do svojich výrobkov a procesu výroby.

Ide o stredne veľkú rodinnú firmu s textilnou výrobou pokrývok hlavy, nákrčníkov, funkčných ponožiek, rukavíc, ale aj pletených výrobkov. Bola založená v roku 2012 vo Schweinfurte ležiacom v  centrálnom Nemecku. Značka P.A.C. sa rýchlo etablovala na domácom trhu prostredníctvom produktových a dizajnových inovácií.

Je známa ako priekopník zavádzania udržateľných technológií pri výrobe štýlových doplnkov „od hlavy po päty“ v prémiovej kvalite, či už na beh, cyklistiku, trekking, lyžovanie a iné outdoorové aktivity.  S každou novou kolekciou sa zvyšuje podiel recyklovaných materiálov v kolekcii P.A.C., pričom sa zachováva kvalita Made in Germany za férové ​​ceny.

Tri piliere na ktorých stojí P.A.C. sú udržateľnosť, kvalita a inovácie

 

História

Korene firmy siahajú ďaleko pred rok 2012, kedy bola spoločnosť P.A.C. GmbH oficiálne založená súčasným majiteľom Lukasom Weimannom. Lukasovi rodičia vlastnili od roku 1999 významného nemeckého producenta doplnkov a ponožiek s celoeurópskym presahom. Lukas ako malé dieťa navštevoval fabriku rodičov a nasával atmosféru textilnej výroby, spoznával zamestnancov, ich prácu. Prirodzeným spôsobom sa vytvárala sociálna väzba medzi malým dieťaťom a „dobrými tetami“.

V roku 2008 boli Lukasovi rodičia nútení firmu predať a investor sa po čase rozhodol, že výrobu presťahuje do Ázie. Lukasové sociálne väzby a rodinná tradícia dala dozrieť jeho rozhodnutiu založiť novú spoločnosť a pokúsiť sa obnoviť výrobu textilných doplnkov. A tak v roku 2012, ako 23 ročný, kupuje starý pletací stroj, prenajíma si malú garáž s rozlohou 40 m2, a vo dvojici s kolegom začali budovať novú tradíciu spoločnosti P.A.C.

Lukas postavil filozófiu spoločnosti nielen na kvalite, inováciách a udržateľnosti, ale aj na sociálnej solidarite. V priebehu pár rokov získava značka ocenenia za inovácie a dizajn. V roku 2021 sa spoločnosť sťahuje do novopostavenej P.A.C. Green Factory, ktorá získava energiu z vlastných zdrojov počas väčšiny roka. Všetky výrobné procesy v „Zelenej továrni“ sú nastavené udržateľným, moderným spôsobom.

 

Udržateľnosť

 

P.A.C. Green Factory

Podstatnú časť roka využíva spoločnosť energiu vyrobenú vlastným fotovoltickým systémom s plochou 6000 m2 umiestneným na streche Green Factory. Inštalované solárne FV panely s výkonom 750 kWp sú doplnené o akumulačné batérie, čím je zaistené optimálne časové rozloženie spotreby energie pri vlastnej ekologickej výrobe.  V Green Factory sa využíva energeticky úsporné osvetlenie a tieniaca technika, vyrobená z recyklovaných materiálov.

Zamestnanci majú vytvorené podmienky na ekologickú dopravu do práce, môžu využívať vlastné fitness centrum a ďalšie sociálne benefity. Udržateľnosť začína pri spokojných zamestnancoch.

 

Redukcia CO2 stopy

Umiestnenie spoločnosti v meste Schweinfurt v centrálnej časti Nemecka zaisťuje krátke zásobovacie vzdialenosti. Spoločnosť využíva materiály a služby lokálnych výrobcov, celá výroba je centralizovaná a polotovary sa nepremiestňujú cez pol zemegule.

 

Recyklovaný polyester z PET fliaš a morského odpadu SEQUAL

P.A.C. dôsledne presadzuje využívanie recyklovaných materiálov pri dizajne a výrobe svojich produktov. Okrem materiálov vyrobených recykláciou PET fliaš alebo z morského odpadu SEQUAL, ktorých používanie sa stáva bežným štandardom pre uvedomelé outdoorové spoločnosti, vyvinula spoločnosť P.A.C. unikátnu technológiu na recykláciu vlny.

 

Recyklovaná vlna

Po dlhých rokoch vývoja zvládla spoločnosť P.A.C. unikátnu technológiu na recykláciu vlny. Najlepšou cestou k udržateľnosti je spotrebovať menej a výroba „novej“ vlny si vyžaduje veľa zdrojov. Tento obľúbený prírodný materiál sa v súčasnosti stal masovým produktom. Na našej planéte sa pre účely získania vlny chová viac ako jedna miliarda oviec. A tie potrebujú priestor a produkujú metán, skleníkový plyn.

Svojou podstatou je vlna veľmi trvácny materiál. Recykláciou sa jej životnosť mnohonásobne predlžuje. Na každý gram vlny, vrátenej späť do obehu, je potrebné menej chovať, kŕmiť a strihať. Znižuje sa rozloha pôdy využívanej na chov oviec, redukuje sa produkcia skleníkových plynov. Opätovným použitím vlny sa šetrí životné prostredie.

P.A.C. kombinuje recyklovanú vlnu s technickým vláknom ako je polyester, čím sa vo výrobkoch snúbia pozitívne vlastnosti oboch materiálov. Príkladom v kolekcii P.A.C.  sú produkty Recycled Merino Tech Hat a Recycled Merino Tech Headband.

 

Recyklovaná priadza

Pri výrobe ponožiek vzniká veľký odpad z priadze. V P.A.C. si vytýčili cieľ vytvoriť bezodpadový cyklus a dať vznikajúcemu odpadu druhú šancu. Odrezky priadze z pletacích stavov znovu spracovávajú a využívajú na výrobu novej vstupnej suroviny pre ponožky. Na jednej strane redukcia odpadu a na druhej strane zníženie produkcie nového materiálu. CO2 stopa sa minimalizuje. Recyklovaním zvyškov priadze dochádza k enormnej úspore vody a energie, nakoľko výroba základných surovín pre textilnú produkciu je energeticky najnáročnejšia. Až 85 % kolekcie P.A.C. ponožiek teraz obsahuje recyklovanú priadzu.

 

Využívanie prírodných materiálov

Vo výrobkoch P.A.C. majú prírodné materiály ako sú merino vlna a bambus široké uplatnenie.

Benefity merino vlny v outdoorovom odevnom priemysle sú všeobecne známe. Má vynikajúce izolačné vlastnosti, chladí, keď je teplo, a hreje, keď je zima – a to aj keď je mokrá. Prirodzená antibakteriálna funkcia merino vlny znižuje zápach pri dlhodobom nosení. P.A.C. používa merino vlnu získavanú od pastierov, ktorí na ovečkách nepoužívajú bolestivé praktiky mulesingu.

Použitie bambusu v textilnom priemysle má mnoho environmentálnych výhod. Niektoré odrody vyrastú až jeden meter za deň. Jediné, čo bambus potrebuje, je pôda, slnečné svetlo a dažďová voda. Žiadne pesticídy, insekticídy či hnojivá. To z neho robí udržateľný zdroj celulózy, z ktorej sa  spracovávajú vlákna pre textilný priemysel. Oblečenie vyrobené z bambusu ostáva dlhšie svieže a je úžasne poddajné. Vlákno je hypoalergénne a výborne zaisťuje termoreguláciu.

 

 

Technológie a inovácie, ktoré nás zaujali

 

P.A.C. Merino Tech:  recyklované merino + polyester

Kombináciou recyklovanej merino vlny a polyesteru v pomere 45% a 55% sa podarilo vytvoriť vlákno, ktorého vlastnosti zachovávajú všetky výhody merino vlny ako sú termoregulácia, antibakteriálne vlastnosti, mäkkosť a zvýrazňujú sa technické vlastnosti umelých vlákien, ako sú výborný manažment odvodu vlhkosti, rýchlosť schnutia, trvanlivosť.

Za technológiu P.A.C. Merino Tech, ako ju výrobca nazval, bola v roku udelená cena  Design and Innovation Award – Oskar bike a outdoor priemyslu.

 

Anti Insect technológia

P.A.C. Anti Insect, repelentná úprava ponožiek a doplnkov, ako sú multifunkčné šatky, čelenky, šiltovky atď. je progresívna inovatívna technológia, ktorá odpudzuje hmyz, no pritom ho nezabíja. Výrobca uvádza rádius účinnosti 40 cm. Repelentná úprava je zabudovaná priamo do vlákna, z ktorého sa výrobky pletú, takže je v podstate trvalá. Účinkuje na komáre, kliešte a iný krv sajúci hmyz.

Testy potvrdili nezmenenú účinnosť aj po 100 vypraniach. Repelentná látka je schválená WHO aj pre dojčatá od 6 mesiacov a tehotné mamičky. Táto úprava je unikátna a nemá vo svete obdobu. Prečítajte si viac o Anti Insect technológii.

 

Merino Nature

Ide o 100 % naturálnu technológiu používanú pri výrobe multifunkčných šatiek Merino Nature. Podstatou je, že polotovar - upletená merino šatka - sa farbí čisto prírodnými farbivami, získanými z výťažkov rastlín mignoneta, madder, baza atď. Benefity sú jasné: nižšia záťaž pre životné prostredie a eliminácia eventuálnych rizík vyplývajúcich z používania chemických farbív pre ľudský organizmus.

 

360 ° reflective

V niektorých svojich produktoch používa celoobvodovú reflexnú technológiu, ktorá nie je úplne bežná v outdoorovom priemysle. Zaisťuje sa tak zvýšenie bezpečnosti užívateľa  v noci a pri zhoršenej viditeľnosti.

 

Ponožky

V ponožkách je implementovaných mnoho technológií, ktoré sú popísané pri jednotlivých produktoch. Svojou technickou vyspelosťou prispievajú k mimoriadnemu pohodliu a účelnosti.

 

OEKO-TEX STANDARD 100

Výrobky P.A.C. pravidelne podstupujú testovanie na zdravotnú neškodnosť pri styku s pokožkou a nesú certifikát OEKO-TEX Standard 100.