Katalóg produktov
Your Cart

Ako si vybrať správny BUFF®

Základné kritéria výberu

Teplota

Základným faktorom, ktorý musíme zvažovať, je teplota okolitého prostredia v ktorom hodláme produkt používať. Zlá voľba vedie buď k pocitu chladu alebo prehrievaniu organizmu. Schopnosť produktu dobre izolovať ovplyvňuje materiál z ktorého je produkt zhotovený, ale aj samotná konštrukcia produktu. Použitý materiál môžeme charakterizovať parametrom tepelného odporu, ktorý udáva ako ľahko, či ťažko prestupuje teplo z jednej strany látky na druhú.

Aktivita

Ďalším, nemenej dôležitým činiteľom, je aktivita, pri ktorej budeme produkt používať. So zvyšujúcou sa intenzitou fyzickej záťaže stúpa tvorba tepla, ale nielen to, rastie aj produkcia vylučovaného potu, ktorým sa pokožka ochladzuje. Je všeobecne známym faktom, že vlhké prostredie vedie teplo rádovo násobne rýchlejšie, ako suché. Takže spotený kus odevu vás v žiadnom prípade nebude chrániť proti chladu tak, ako keď je suchý.

Schopnosť materiálov transportovať vlhkosť od pokožky a následne ju odviesť do okolitého ovzdušia je teda ďalším podstatným faktorom, ktorý musíme pri výbere produktu zvažovať. Parametre, ktorými popisujeme materiály z hľadiska manažmentu vlhkosti sú výparný odpor, ktorý udáva, ako ťažko prestupujú vodné pary materiálom a nasiakavosť, ktorá charakterizuje ochotu materiálu zadržiavať kvapaliny. Z hľadiska manažmentu vlhkosti sú ideálne materiály ktoré ochotne prepúšťajú vodné pary a majú nízku nasiakavosť.

Na obrázku sú znázornené zóny použitia jednotlivých produktov v závislosti na teplote prostredia a intenzite aktivity. Samozrejme, každý sme iný, niekto znáša chlad lepšie, niekto sa menej potí, takže oblasti treba individuálne prispôsobiť.

Existujú samozrejme ďalšie kritéria ktoré zvažujeme pri výbere produktu, ako napr. stupeň ochrany proti UV žiareniu, ochrana proti vetru, elasticita, pocit na ohmat, estetický vzhľad, strih, údržba, zdravotná nezávadnosť.... Špecificky na ne poukážeme pri popise produktov z kolekcie zn. BUFF® nižšie v texte.

Original BUFF - vlajková loď značky

Majúc na zreteli uvedené požiadavky, BUFF® v posledných rokoch vyvinul niekoľko nových materiálov a produktov. Začnime vlajkovou loďou, multifunkčnou šatkou v tvare tunela, ktorú výrobca označuje Original BUFF®.

Ako sme predznačili, história tohto výrobku siaha do roku 1991. V pôvodnom prevedení sa vyrábal viac ako 25 rokov. Počínajúc sezónou zima 2018/19 sa produkt zásadne inovoval. O 50% sa zvýšila jeho elasticita a stal sa rozťažný vo všetkých smeroch, tzv. 4 way stretch (predtým iba v priečnom). To umožnilo zmenšiť priemer otvoru tunela, čo viedlo k tesnejšiemu strihu a lepšej ochrane pri nosení na krku. Zvýšila sa univerzálnosť a multifunkčnosť.

Celá šatka je vyrobená z recyklovaného plastu, čím sa zdôraznil ekologický princíp počínania značky BUFF®. Šatka získala ďalšie benefity ako zvýšenú ochranu proti UV žiareniu (UPF> 50), zvýšenie tepelného odporu oproti starej verzii, príjemnejší pocit na ohmat. Vďaka použitému polyesterovému mikrovláknu, ktoré disponuje nízkou nasiakavosťou a rýchlo schne, sa zachoval dobrý manažment odvodu vlhkosti, samozrejmosťou ostala bezšvová konštrukcia produktu.

Z hľadiska použitia by sme Original BUFF® mohli zaradiť do stredu teplotného rozsahu klimatických podmienok (orientačne -5 C až +10 C) a stredné intenzity záťaže.

Produkty:

Dryflx - Nové vlákna a technológie

V tom istom roku prichádza BUFF®na trh s vláknom Dryflx, ktoré vyvinul v spolupráci s Primaloft®. Požiadavkou pri vývoji bolo zvýšiť technické parametre v porovnaní s novým polyesterovým mikrovláknom. A to sa vskutku podarilo. Nový materiál extrémne dobre dýcha, je ešte rozťažnejší v porovnaní s Original BUFF®, dokonca je o čosi teplejší a veľmi príjemný na ohmat. Takže sa zároveň zlepšila tepelná izolácia a manažment odvodu vlhkosti.

Produkty z Dryflx sú určené na vysoko intenzívne aktivity do chladnejších až chladných poveternostných podmienok (orientačne +5 C až – 10 C) . Reflexná úprava zvyšuje bezpečnosť užívateľa počas športových aktivít pri zníženej viditeľnosti. Produkty z Dryflx poskytujú ochranu proti UV žiareniu (UPF >50).

Produkty Dryflx:

Merino vlna

Do triedy produktov použiteľných v stredne náročných klimatických podmienkach môžeme zaradiť aj výrobky z merino vlny. BUFF® ponúka tri gramáže, menovite 125, 250 a 600 g/m2. Vyššia gramáž znamená aj vyšší tepelný odpor a použitie pri nižších teplotách.

Mnoho zákazníkov preferuje prírodné materiály a merino vlna práve takýmto je. Tepelný odpor je asi 4x vyšší ako tomu je pri polyester mikrovlákne. Oceňujeme prirodzený antibakteriálny efekt a ekologický aspekt. Nevýhodou je približne 3x vyšší odpor prestupu vodných pár a dvojnásobná nasiakavosť v porovnaní s polyester mikrovláknom, takže vlnené produkty ochotnejšie navlhnú a ťažšie schnú. Z tohto pohľadu sú výrobky z merino vlny určené skôr pre aktivity s nižšou intenzitou a v pohode využiteľné aj pri nižších teplotách (orientačne 0 C až -15 C).

Produkty z Merino vlny:

Thermonet

Úspešná spolupráca BUFF® a Primaloft® viedla k vzniku ďalšieho unikátneho materiálu, ktorý nesie pomenovanie Thermonet®. Zámerom bolo vyvinúť materiál, ktorý bude určený do chladných podmienok a pritom si bude zachovávať podobné vlastnosti ako polyesterové mikrovlákno. V porovnaní s novým Original BUFF® má Thermonet® štvornásobne vyšší tepelný odpor, štyrikrát lepšie chráni proti prenikaniu vetra, nasiakavosť a rýchlosť schnutia je skoro identická a jediným zhoršeným parametrom je odpor prestupu vodných pár. Je tak predurčený k športovým aktivitám v chladnom prostredí so strednou až vysokou intenzitou záťaže.

Produkty Thermonet:

Zima

Pokiaľ hľadáte produkty určené pre intenzívnu športovú záťaž v chladnom až extrémne chladnom prostredí, BUFF® ponúka dve voľby.

Tech Fleece

Prvou sú výrobky z materiálu Tech Fleece od firmy Carvico. Jedná sa o veľmi ľahkú látku, zo spodnej strany s jemnou kefovanou úpravou s krátkym vlasom, ktorá zabezpečuje slušnú tepelnú izoláciu. Materiál zároveň výborne dýcha a je príjemný na koži. Výrobky z Techh Fleece ocenia bežci, bežkári, skialpinisti a všetci, ktorí podávajú výkony s maximálnym úsilím.

Produkty Tech Fleece:

Dryflx+

Do ešte náročnejších podmienok je určený materiál Dryflx+. Áno, jedná sa o extrémnu verziu osvedčeného Dryflx z domácej dielne BUFF®. Vyšší tepelný odpor je zaistený špeciálnou konštrukciou materiálu pri pletení, materiál disponuje výborným manažmentom odvodu vlhkosti a je elastický vo všetkých smeroch. Produkty z Dryflx+ sú navrhnuté s tromi teplotnými zónami tak, že majú oblasti absorpcie potu, odvodu vlhkosti a zvýšenej tepelnej ochrany.

Produkty Dryflx+:

Leto

Na opačnom póle sa nachádzajú výrobky určené do teplého a horúceho letného počasia. Položme si otázku, prečo by sme vôbec mali zakrývať pokožku nejakým kusom látky počas fyzickej aktivity pri vysokej teplote okolia? Veď zvýšením tepelného odporu bránime prehriatému organizmu aby sa ochladzoval. Inteligentné materiály však môžu suplovať úlohu chladiča.

Aby sa tak stalo, musia splniť 3 fázy ochladzovania, ktorými sú absorpcia potu z pokožky, jeho transport na vonkajšiu vrstvu a odparenie potu do okolia. Pri odparovaní sa mení skupenstvo vody z kvapalnej na plynnú. Aby došlo k zmene skupenstva, musí kvapalina absorbovať teplo z okolia a následne dôjde k fázovému prechodu do plynnej formy. A práve absorbovaná energia potrebná na odparenie sa vody je zodpovedná za ochladzovanie, nakoľko sa odoberá z povrchu tela.

Moderné materiály urýchľujú proces odparovania. .

Coolnet UV+

Takým je aj Coolnet UV+ z vývojárskej dielne BUFF®. Transport potu na vonkajšiu stranu materiálu je zaistený architektúrou základného vlákna, odparovanie je umocnené aplikáciou technológie HeiQ. Coolnet UV+ je tak jedným z najlepšie chladiacich materiálov dostupných na trhu. Produkty vyrobené z Coolnet UV+ disponujú vysokou ochranou proti UV žiareniu (UPF > 50), sú výborne elastické, čo im dodáva pocit komfortu pri nosení. Navyše sú plne vyrobené z recyklovaného polyesteru.

Produkty Coolnet UV+:

Fast Wick Extra+

Ďalším materiálom určeným do horúceho počasia je Fast Wick Extra+. Vďaka otvorenej sieťovanej štruktúre v tvare včelieho plastu materiál extrémne dobre odvádza pot od pokožky a rýchlo schne. Ideálny pre aktivity s vysokou intenzitou záťaže.

Produkty Fast Wick Extra+: